Arsenal of Democracy

Prvá napodobenina HoI2 bola vytvorená spoločnosťou Paradox Interactive za pomoci štúdia BL-logic, ktoré je tvorené skupinou aktívnych hráčov predchádzajúcich hier od Paradoxu. Takto sa hra prakticky priblížila prianiu hráčov a z časti uspokojila komunitu okolo hier HoI.

Ako píšem vyššie, hra bola skonštruovaná  na základne pripomienok  hráčov k Hearts of Iron 2 z diskusných fór. Práve reakcie komunity sa stali návodom na tvorbu novej strategickej hry, ktorá sa venuje obdobiu druhej svetovej vojny.

Vývojári sa napriek prianiu mnohých rozhodli, že grafické spracovanie hry zostane nedotknuté a to uvrhlo Arsenal of Democracy do tieňu svojich následníkov (Iron Cross a hlavne Darkest Hour).

Hra však prináša množstvo nových možností a aj keď sa nedostavila nová herná mapa AoD má čo ponúknuť.

Asi prvou zmenou, ktorú si všimnete je nový „panel úloh“ na hornej lište. Jeho názov je Trade (obchod). V tomto osobitnom paneli máte možnosť obchodovať so všetkými krajinami. Takto sa obchodovanie trochu osamostatnilo od iných funkcií hry.

Ďalšou príjemnou zmenou je produkcia. K základným trom možnostiam produkcie (Divízie-Letectvo-Flotila) sa pridala štvrtá – Provincie. V tejto sekcií je možné „vyrábať“ letiská, námorne základne, protilietadlové delostrelectvo a ďalšie možnosti. K tomu pribudol aj nový posuvník. IC (PK) budete teraz potrebovať aj na opravu daného vybavenia v provinciách. Ďalšou novinkou je rozdeľovanie nákladov. Konkrétne civilnému obyvateľstvu, armáde, špionážnej službe a výskumu.  Menu produkcie sa tak stalo prehľadnejším.

Záber na produkciu v Arsenal of Democracy

 

Väčší zážitok Vám poskytne nepredvídateľnejšie chovanie sa armád AI (počítača) a prekopaný systém bojov, ktorý robí hru realistickejšou, ale zároveň ju udržuje na prijateľnej úrovni pre hráča každej náročnosti. Vzdušné, letecké či pozemné boju sú oproti Hearts of Iron 2 skutočnejšie a dôkladnejšie spracované.  Postupne sa tak začalo napĺňať prianie aby kvalita vzdorovala kvantite.

Nový technologický strom a množstvo nových technológií prinesie podrobný záber na vojnovú techniku svojej doby. Je len na Vás, či zničíte nepriateľa drvivou prevahou ľudskej sily alebo modernou technikou bojových strojov. Obe možnosti majú svoje výhody a nevýhody a preto sa stalo letectvo oproti HoI2 dôležitejšou súčasťou hry a jeho zásah do pozemných akcií postup veľmi zjednoduší.

Vylepšené možnosti v oblasti produkcie a ekonomiky Vám prinášajú väčšiu kontrolu nad Vami zvolenou krajinou. Nie je to však zďaleka jednoduché. Na uzde musíte udržať opozíciu, ktorá vzniká ak nevenujete dostatok potravín ľudu. Nutnosť doplňovať stavy vojsk a modernizovať zastarané stroje dokážu Vašu ekonomiku výrazne spomaliť.

Pomocou diplomacie môžete udávať smer politiky Vášmu národu a viesť ho k diktatúre alebo demokracii. Do vlády môžete dosadiť Vám vyhovujúcich politikov, ktorý zvýhodnia oblasť národa, v ktorej pracujú.

Vojny, spojenectvá a osud sveta v druhej svetovej vojne sú len vo Vašich rukách. Môžete udržovať blízke vzťahy s okolitými krajinami a svoj ľud viesť v stereotypnom mierovom stave alebo agresívne sa rozpínať a expandovať, čo Vám mier určite nezaručí.

Intrigám z HoI2 DD Armagedonu sa nevyhnete ani v AoD. Pomocou nasadených špiónov môžete kradnúť krajinám plány technológií, sabotovať výskum/produkciu  alebo zavraždiť člena vlády. Sami však musíte dávať pozor, aby neboli podobné špinavosti učinené Vám.

Veďte svoj národ k sláve a víťazstvu!

Ponorte sa do kúzla Arsenal of Democracy!