East vs. West: A Hearts of Iron game

Táto hra síce neuzrela svetlo sveta, ale všetci zanietení hráči série Hearts of Iron nedočkavo čakajú na ďalšiu stratégiu z dielne Paradox Interactive. Vydanie hry je naplánované na tretí štvrťrok 2013. Aj toto značí, že hra zrejme nebude detailne pripravená a samotný vydavatelia nedokážu odhadnúť dátum vydania. Takže na „HoI4“ si budeme musieť zrejme počkať dlhšie. Ale predstavme si aspoň základne informácie o hre.

Hra je zameraná na obdobie studenej vojny. Časové pásmo v ktorom sa hra odohráva je v rozmedzí rokov 1946 až 1991. Takže si môžete vyskúšať to, čo sa snažili členovia komunity pomocou módov dostať do HoI2 či HoI3, konkrétne Kórejskú vojnu, Kubánsku krízu a mnoho ďalších historických udalostí, pri ktorých stálo ľudstvo na prahu nukleárnej vojny. Je len na vás či budete riešiť konflikty mierovou cestou alebo budete strašiť svet atómovou silou.

East vs. West ťahá hráčov najmä kvôli novinkám. Tých je pomerne dosť. Nový ekonomický systém Vám dodá väčšiu kontrolu nad krajinou, pomocou prepracovanej špionáže budete môcť kradnúť cenné informácie či už z východnej alebo západnej strany železnej opony. Obzvlášť významnú rolu bude zohrávať výskum. Bez najnovších technológií totiž nemôžete vzdorovať pokrokovým krajinám svojej doby, svet sa ponoril do atómového veku a byť pozadu za svojím súperom si jednoducho nemôžete dovoliť.

Rozporuplné názory sú okolo hernej mapy. Tá je jednoducho zostavená podľa najnovšej módy Paradoxu, ale mne osobne vyslovene prekáža 3D grafika. Ani Multiplayer neoslnil moju myseľ. Predsa len, svet je rozdelený na dva bloky a tak sú obmedzené diplomatické možnosti jednotlivých strán. Nezostáva nám nič iné ako čakať na vydanie hry. Potom môžeme zrovnávať cenu a hrateľnosť.