HoI – Letecké jednotky

Stíhačky jsou lehká letadla, navržená zejména pro boj s jinými stíhačkami nebo bombardéry. Jsou menší a rychlejší než bombardéry, takže pokud chceš, aby tvé bombardéry přežily střet s nepřátelskými stíhačkami, musíš jim zajistit doprovod v podobě těchto letadel.

Taktické bombardéry jsou středně velká letadla (větší než stíhačky, ale menší než strategické bombardéry), která primárně slouží k bombardování nepřátelských obrněných divizí či pěchoty. Pro letecké souboje jsou sice poměrně dobře vybavena, ale proti rychlým stíhačkám většinou neobstojí.

Strategický bombardér je největší ze všech dostupných letadel a jeho hlavním úkolem je transport velkého množství bomb nad nepřátelskou oblast a jejich svržení na průmyslová centra, infrastrukturu či jiné klíčové stavby. Tato letadla mají velký dosah, ale jsou značně pomalá a tedy i snadno zranitelná nepřátelskými stíhačkami.

Střemhlavý bombardér je jen o málo větší než běžná stíhačka. Byl navržen pro těsnou spolupráci s pozemními jednotkami, kterým může v případě potřeby pomoci přesným útokem na zvolený pozemní cíl. Pro letecké souboje není příliš dobře vybaven, takže proti nepřátelským stíhačkám často neobstojí.

Torpédová letadla jsou navržena k podpoře válečných lodí při námořních soubojích. Obvykle nesou jedno torpédo, které po zamíření na cíl vypustí do vody. Vzhledem k velikosti a váze torpéda je letadlo před jeho vypuštěním pomalé a neohrabané, což z něj dělá snadný cíl pro nepřátelské stíhačky a protiletadlovou palbu.

Námořní bombardér je jen o málo větší než běžná stíhačka. Jeho úkolem je úzká spolupráce s námořnictvem, kterému může v případě potřeby pomoci rychlým útokem na nepřátelské plavidlo. Pro letecké souboje není příliš dobře vybaven, takže proti nepřátelským stíhačkám většinou neobstojí.

Transportní letadla slouží k rychlému transportu vojáků a materiálu do míst, kde jsou právě potřeba. Na dopravních letadlech zcela závisí parašutisté, kterým tato zajistí transport do cílové oblasti a následné zásobování.

Létající bomba (z historického hlediska německá V1) je v podstatě malé bezpilotní letadlo, poháněné jednoduchým raketovým motorem. Jejím úkolem je dopravit menší množství výbušniny na blíže neurčený cíl, nacházející se na nepřátelském území. Je pomalejší než létající raketa, takže ve výjimečných případech se nepřátelské stíhačce může podařit ji sestřelit.

Létající raketa (z historického hlediska německá V2) je navržena k dopravení menšího množství výbušniny na blíže neurčený cíl, nacházející se na nepřátelském území. Díky velké rychlosti je prakticky nesestřelitelná, ale slabá výbušnina nemá příliš silné destruktivní účinky. Dopad jejího použití je tak spíše psychologický.