HoI – Návod

Tímto jsem vyslyšel početné prosby o návod, a protože si myslím, že už jsem přeci jenom už trochu zkušenější hráč, tak poskytnu své zkušenosti každému, kdo s touto skvělou hrou začíná.

Začátek:

Nejlépe je hned na začátku si hru pauznout a přemístit všechny přebytečné bodíky z jídla (spotřebního zboží) na výrobu a výzkum (výhodné je si hru pauznout až hodinu po začátku, abyste viděli kolik spotřebujete zásob a případně také přesunuli přebytečné bodíky). Po tomto je dobré si nastavit co budete zkoumat a vyrábět. Když máte nějaké území s průmyslem pouze 1, tak se vyplatí tam stavět další továrny, protože při takhle nízkém průmyslu se výroba skoro nesníží a naopak za rok se můžete těšit na další bodíky navíc. Pokud je v provincií průmysl větší než 3, tak podle mého názoru to je pouze plýtvání produkcí. V přímořských oblastech s pláží (je tam takový malý žlutý flek) se vyplatí postavit alespoň elementární pobřežní opevnění a v rizikových hraničních oblastech (hranice Německo – SSSR, Čína – Japonsko, Francie – Belgie (tam tudy vede AI Německa svůj útok), Británie – Itálie v Africe, atd.) je dobré stavět pozemní opevnění. Pokud plánujete válku s USA a dalšími státy co staví strategické bombardéry, tak se docela hodí vystavět protiletadlovou obranu proti jeho strategickým bombardérům v oblastech, přes které budou bombardéry nejpravděpodobněji létat. Pak si nastavte ministry (dobří jsou: Administrativní genius přidávající PK, král teroru, průmyslový špión atd.) vyberte si podle chuti a potřeb a odpauzujte hru.

Výzkum:

Podle mého názoru je nejlepší zkoumat ze začátku dělostřelectvo, co to produkce dovolí, protože dělostřelecký výzkum vám velmi rychle vrátí počáteční investici v podobě lepších jednotek. Další výzkumy však také nesmíte zanedbávat! Dbejte však (pokud nemáte bezednou produkci, ale to se stává až ke konci hry) abyste vynalézali to, co doopravdy potřebujete! (například úplnou hloupostí je vynalézat námořní doktríny, když hrajete za Tibet nebo podobný vnitrozemský národ J). Za některé národy (Německo) je také dobré zjistit si jaké technologie dostanete za určité události (například Španělská občanská válka vám dá hodně pozemních doktrín a stejně tak obsazení Sudet) a pozdržet jejich výzkum a ušetřené bodíky investovat jinde. Je také dobré již od začátku vyšetřit nějaké bodíky na atomový výzkum, který je sice velmi drahý a dlouho trvá, než se někam dostanete, ale až budete bojovat s nepřítelem, který nastrkal 80 divizí do jedné provincie, tak není nic lepšího než tam hodit jednu atomovku a zbavit se všech problémů J (například můj bratr (USA) byl ve válce s SSSR v velmi pokročilém stadiu hry a počítač disponoval zhruba dvojnásobkem sice slabších, ale počtem to vynahrazujících divizi. Bohužel však počítač udělal chybu a shromáždil na jedno místo přes 100 divizí a jedna atomovka ihned zvrátila celý průběh války v bratrův prospěch) Dalším potřebným výzkum je elektrotechnický, který sice taky dává ze začátku pouze málo, ale zpřístupní pěchotní technologie ovlivňující detekování a nejrůznější, hlavně námořní, radary. Později navíc budou dostupné první počítače zefektivňující výrobu, výzkum a dokonce i přesnost protiletadlové palby!

Výroba:

Pozemní: zde nastává veliké dilema: je možné vyrábět mnoho pěších divizí, které jsou levné a rychle vyrobené, avšak nejsou příliš silné, nebo je možné vyrábět menší skupinky tanků a mechanizovaných (motorizovaných v dřívějším stadiu) divizí. Obě možnosti jsou zhruba stejně výhodné, avšak s pěchotou nejspíše nezažijete nádherná obklíčení, protože je natolik pomalá, že počítač stihne uniknout. Nejlepší možností je kompromis – stavět tanky ale přitom udržovat stálou produkci pěchoty na hlídání provincií a případně i pěchoty s dělostřeleckou brigádou na čelní útoky na silné nepřátelské pozice v nepřístupných terénech (hory, lesy). Důležité je však nezapomínat i na ostatní druhy zbraní! Horské divize se sice vyrábějí déle než pěší a nejsou silnější (spíše naopak), ale v horách porazí i převahu! Parašutisté jsou taktéž velmi důležitou zbraní. Dopravní letadla jsou sice velmi drahá, ale oblasti s nízkou infrastrukturou se nejlépe dobíjejí právě parašutisty. Některé nerozvinuté státy (Tibet, středoamerické státy, atd.) navíc mají jen jednu provincií s bodovou hodnotou a její obsazení znamená jejich okamžitou anexi bez zdlouhavého dobývání. Dalším tématem jsou přídavné brigády: nedůležitější je dělostřelecká je sice nejdražší a zpočátku nedává moc veliký bonus, ale právě dělostřelecký výzkum (překvapivě J) ji dodá potřebnou sílu a je schopna konkurovat i tankům. Dobrá je taktéž protiletecká (zvláště proti Německu jehož AI staví hodně střemhlavých bombardérů), která navíc dává s příchodem lepších děl také bonus proti tankům a tak zastoupí i protitankovou brigádu, ta je podle mého názoru ze všech nejzbytečnější (jediné uplatnění je, když si změníte nepřátelskou výrobu, aby počítač produkoval více tanků. Pak je dobré si tyto brigády vyrábět, avšak pouze v menším množství). Poslední brigádou je ženijní, která také není z zahození, nejenže snižuje postihy při přechodu řeky, ale později s vynálezy jako je buldozer vysoce zvyšuje obranu!
Na začátku (pokud hrajete od roku 1936) je nejlepší stavět pouze pěchotu, protože tanky jsou ještě mizerné a až budete mít kvalitnější tanky (vhodné je začít s základními středními) začít vyrábět tanky a omezit výrobu pěchoty na nezbytné minimum. To vám zaručí, že později budete mít dost pěchot na podporu a hlídání a zároveň budete mít kvalitní tanky v požadovaném množství (jinak byste museli vynakládat další produkci na pozdější upgrade).

Letectvo: Zde není taktéž možné vybrat nejlepší a nejhorší typ. Střemhlavé bombardéry jsou levnější a rychleji vyrobené než taktické, ale mají menší dolet a nemohou provádět strategické bombardování. Mezi stíhačkami je mnoho různých typů a je dobré si stavět útočné na doprovod střemhlavým bombardérům a na obranu území proti nepřátelským strategickým bombardérům a doprovodné na doprovod taktických bombardérů. S pokrokem v doktrínách se zvyšuje útok stíhačů a pokud máte dostatečný náskok, tak vaše doprovodní stíhači stačí na útočné stíhače nepřátelské. Pokud však tento náskok nemáte, tak je lepší obětovat dlouhý dolet ve prospěch doprovodu nejlepšími útočným stíhači. Dále se ve hře vyskytuje jakýsi „postih za nahromadění“ a proto je zbytečné dělat stíhací formace po 9 nebo dokonce 12! Při postihu přes 90% je sejme skoro cokoliv (například jsou za Německo postavil leteckou armádu z 9 obávaných FW-190 a nasadil ji proti SSSR, narazili na dvě I-15 (základní stíhačka s útokem čtvrtinovým!), ale s postihem za nahromadění 94% jsem utrpěl potupnou porážku.) proto je nejlepší stavět formace po 3 stíhačích. Bombardovací formace je možné stavět kvůli většímu efektu i z většího počtu, ale pak je potřeba počítat s těžkými ztrátami od nepřátelských stíhačů (pokud však nepřítel stíhače nemá, nebo jich má jen pár, tak směle do těžkých náletů! J) Mezi torpédovými a námořními bombardéry je stejný rozdíl jako mezi taktickými a střemhlavými, tzn. V doletu a trochu v účinnosti, ale já většinou volím námořní právě kvůli tomu doletu, který je u námořních důležitější než u pozemních.

Loďstvo: Zde si vyrábějte to na co máte produkci, za některé národy (hlavně Německo) je výhodnější stavět ponorky, protože mají velké množství velitelů s vlastností mořský vlk. Jinak je nejlepší stavět bitevní lodě, křižníky a torpédoborce zhruba v poměru 2:3:3 a stavět kombinované formace a případně doplnit ponorkami na počet 12. U lodí se postih za nahromadění projevuje až u velkých počtů, takže formace po 12 s nejvyšším admirálem je dostačující. Pokud nechcete ponorkami potápět nepřátelské obchodní lodě (vcelku zbytečné, nevšiml jsem si, že by to počítači nějak vadilo), tak je zařazujte do bitevních formací, sice budou trochu pomalejší, avšak v případě setkání s nepřátelskou flotilou bez torpédoborců máte napůl vyhráno.

Zákysové problémy:

Atomová bomba: první problém většinou nastává u atomové bomby, jak se vlastně používá? Napřed potřebujete: raketu a vynález nosiče nukleárních bomb nebo strategický bombardér. Kliknete na jeho obrázek a v nové okně je úplně nahoře vpravo malinký obrázek atomu a to je ta ikonka, co pošle mraky nepřátel do pekla J Pak je jen potřeba najít cíl a zvolit strategické bombardování (a doufat, že vás nezastaví nepřátelské stíhačky) a pak se jen kochat způsobenou škodou…

Námořní transporty: zde je řešení snadné, aby se dalo na transporty nastoupit, tak je potřeba napřed vyjet z přístavu na moře sousedící s zemí, na které je jednotky, kterou chcete naložit. Pak stačí jen jednotku poslat na moře stejně, jako když se normálně přesunujete po zemi. Pozor! Vylodit se můžete pouze tam, kde je na pobřeží takový malý žlutý flek symbolizující pláž! Na vlastním území stačí zajet do přístavu a jednotky se automaticky vyloží (rychlejší, než vyloďování na plážích)

Anexe státu: K anexi státu je potřeba obsadit všechny provincie s nějakou bodovou hodnotou, ta se dá zjistit tak, že když na nějakou provincií kliknete, tak v horním rohu je kolečko s hvězdičkou, ve které je nějaké číslo. Pokud je větší než 0, tak je potřeba provincií obsadit. Někteří hráči tvrdí, že k anexi státu stačí obsadit pouze provincie označené na mapě hvězdičkou, avšak takto anektovat stát se mi ještě nepovedlo. Jinak je výhodnější anektovat stát nežli vytvářet loutkovou vládu. Anektovaný stát vám připadne celý (kromě oblastí nárokovaných vašimi spojenci) i s produkcí, kdežto z loutkové vlády vám připadnou pouze vámi nárokované provincie a ze zbytku se stane váš spojenec (což není sice špatné, ale v době, kdy budete potřebovat každý bodík produkce a vedle sebe budete mít spoustu spojenců s mizernou armádou, které musíte bránit, si budete říkat, proč jste je raději neanektovali)

Parašutisté: dalším častým problémem jsou parašutisté. K jejich použití potřebujete transportní letadlo a jednotku parašutistů. Když dopravíte parašutisty i letadlo do stejné provincie, tak vyberte výsadkáře a klikněte pravým tlačítkem na letadlo, objeví se černá tabulka, kde se vás ptají, jestli je chcete naložit, souhlaste a nyní musíte počkat, dokud nebude mít letadlo maximální organizovanost (nejlepší je počkat dokud nemá letadlo plnou organizovanost a až pak výsadkáře naložit, protože naložení paragáni pomalu umírají) pak stačí poslat letadlo jakoby na normální nálet, ale v nabídce vyberete místo taktického bombardování „výsadek“. Pokud transporty nezastaví po cestě nepřátelské stíhače, tak se parašutisté ocitnou v cíly určení a začnou bojovat. Transport se vrátí zpět a má organizovanost 0. Až si ji doplní, tak můžete znova…

Důležité události:

Zde vám dám příklady některých nejvýznamnějších událostí a vhodnou volbu (platí hlavně pro Německo)

Španělská občanská válka: zde je nejlepší podpořit svoji frakci. Některé státy dostanou technologie (Německo) jiné bude alespoň hřát svědomí, že pomohli své frakci J pokud máte možnost poslat expediční sbor, tak to udělejte, protože si takto můžete vycvičit velitele i bez války (ale dávejte pozor, abyste o vojsko nepřišli!)

Vichistická Francie: Nejlepší je dát ne! Když dáte ano, tak vám sice připadne sever Francie, ale Francouzské jednotky se přepraví někam jinam a často pak opruzují a navíc vám zbude stát sice s silným loďstvem (o které však většinou brzy přijde) ale bez armády. Je dobré ho hned převálcovat než se z něj stane loutková vláda Německa, protože pak se Vichy zbavíte jen, tak že ho anektuje nepřítel J naopak, když dáte ne, tak obsadíte Francií celou a navíc jim zničíte i celou Armádu, protože pokud se vám Vichy nabídne, tak už Francie nemá zásoby a manpower a její armáda je už v háji J

Stalin žádá o mír: Je dobré ho přijmout, získáte celé území až po Ural, pouze nevýkonné území na sever od Leningradu získá Finsko. Pak je dobré si připravit mariňáky k Vladivostoku a pak vyrazit o druhé ofenzívy s cílem vyřadit Sovětský svaz nadobro.

Anschluss Rakouska, Mnichovská dohoda a Protektorát: za Čechy a Rakušany odmítejte a za Němce chtějte co nejvíc! (pouze u Protektorátu je dobré zvolit vzniknutí Slovenska – dostanete nějaké jednotky a spojence s docela dobrou armádou, který navíc ochotně poskytuje expediční sbory)

Diplomacie:

Když máte nějaké volné body, tak ovlivňujte okolní státy (potencionální spojenci) a snažte se získat co nejvíce vhodných spojenců. Taktéž požadujte oblasti (za Německo počkejte až do vypuknutí války! (Jinak se stane, že vám válku vyhlásí Británie s Francií dřív, než budete připraveni) Pokud máte spojence, tak jim poskytujte svůj výzkum, aby jejich jednotky byly co nejlepší… (obvykle jsou vaši spojenci velmi pozadu za vámi)

Závěr:

S těmito znalostmi jste už připravení dobýt celý svět! Takže přeji hodně štěstí a doufám, že vám tento návod k něčemu byl.

Autor: Vals