Jak levně nakupovat hry na Steam

V tomto obecném článku si představíme několik různých způsobů, jak nakoupit Steam hry co nejvýhodněji. Primárně to píši kvůli hrám od Paradoxu, ale dá se to většinou aplikovat i na ostatní tituly.

1) Nejsociálnější a nekošer cesta

– sehnat si ruskou verzi. (V žádném případě si ji nekupujte na Steamu sami třeba přes IP anonymizér nebo VPNku! Tohle se Steamu opravdu nelíbí a hrozí vám reálné riziko zabanování účtu!) A jak tedy ruskou verzi sehnat, aby jsme nepřišli o účet? Máme tři možnosti.

a) Nejsnadnější cesta je přes ověřeného přeprodejce jako například g2play.net či kinguin.cz (to je takový srovnávač cen – obdoba Heureky apod.). Nevýhoda je, že jsou to všechno ruské, asijské apod. verze (jen u her, které mají nějakou formu aktivního regionálního omezení je tomu opravdu jinak – namátkou si vzpomínám na Hitman Absolution, či Lara Croft: podtitul nevím). A i když někteří přeprodejci se kasají, že ruské verze to nejsou, tak lžou. V 99.9% (pakliže to není výjimka s aktivním regionálním omezením viz výše) případů to jsou ruské apod. verze. A to i když u toho je třeba velkým červeným písmem, že to ruská verze není… Prostě kecají – většině lidí jde o to jestli to pak funguje. Když jo, tak to zpětně už nikdo nedohledává… A většinou nemá ruská verze na funkčnost vliv (u Paradox her to nevadí vůbec, protože ti to nijak nerozlišují a k hrám žádnou další ochranu nepřidávají).
Výhody relativně nízká cena; jednoduchost nákupu (obvykle jako v normálním eshopu)
Nevýhody  vývojář dostane obvykle jen zlomek peněz – hry jsou často nakupovány do zásoby v akcích, takže spousta peněz jde právě vekslákovi, jenž obchod zprostředkovává…

 

b) Zajít na nějaké ověřené tržiště se steam předměty. Asi nejlepším takovým místem je steamtrades.com. Ceny jsou nižší než u „zavedených“ prodejců z bodu a), protože tady to málokdo dělá jako svoji živnost. Je tu hodně smlouvání a často se mění třeba hra za hru či jiné předměty apod… Prostě to co si (ne)dohodnete to (ne)máte, můžete hodně ušetřit, ale zároveň i prodělat. Také je tu větší šance, že vás někdo prostě odrbe, protože vše je založeno na vzájemné důvěře. Proto doporučuji obchodovat jen s ověřenými uživateli se spoustou kladných hodnocení a s nejlépe s dlouhou historií účtu (tj. věřil bych více uživateli jenž má 20 kladných transakcí a 0 negativních v rozmezí posledních 3-4let, než uživateli který má 100 kladných a všechny v posledním týdnu). Obvyklým platidlem jsou klíče z Team Fortress 2; Doty a Counter Strike: GO; ale jdou dohodnout i další způsoby a včetně Paypalu.
Výhody – velmi nízká cena  (Obvykle je to zhruba ruská cena hry + cca 3$)
Nevýhody – vývojář dostane jen malou část peněz; náročnost transakce; riziko, že vás někdo obere

 

c) Mít svého „vlastního“ Rusáka. Vhodné pokud hrajete třeba onlinovku, znáte někoho takového třeba z RL nebo pokud se stanete pravidelným zákazníkem některého uživatele z bodu b). Výhoda je v tom, že získáte ještě nižší ceny a většinou je smlouvání mnohem rychlejší a snadnější. Cena záleží na dohodě – dá se vejít do 1USD navíc oproti ruské ceně.

 

2) Preferovaný způsob

– nakupovat u oficiálních prodejců za dolary. Nakupovat z ČR (a mám s nimi zkušenosti) umožňují například GreenmanGaming.com nebo Amazon.com. Amazon boduje hlavně opravdu vysokými slevami GreenmanGaming.com to zase dohání tím, že velmi často jde na slevené zboží využít ještě nějaký další kupón. Plus nabízí ještě několik dalších bonusů, jako například když si něco koupíte, tak velmi často dostanete pár centíků za nákup v podobě místního kreditu zpátky. Případně jsou tam občas akce, že dostanete nějakou hru zdarma apod.

Po nákupu dostanete klíč, který aktivujete ve Steamu. Tady je nutno dávat pozor, protože tyto obchody prodávají i nonsteam hry, které si do Steamu nepřidáte a občas (hlavně Amazon) nabízí, jak Steam verzi tak nonsteam verzi jedné a té samé hry. Takže předtím než něco zaplatíte, tak si přečtěte pečlivě popis zboží a ujistěte se, že tam někde je napsáno, že se jedná o Steam verzi (např. Steam DRM).

U preorderů je to tak trochu problém, protože klíče u některých předobjednaných her dostanete až v den vydání.

Výše jsem použil u GreenManGaming svůj reflink. Za každého uživatele, který se přes něj registruje a utratí nejméně dva dolary, dostanu jednorázově kredit v hodnotě 2 USD. Vás to nic stát nebude. Díky. Pokud vám to, ale vadí, tak dám ještě jednou odkaz tentokrát bez reff odkazu – GreenmanGaming.com.

Výhody – Většinou nižší cena než na Steamu za EUR; jednoduché a bezpečné; odměny za nákup; vývojáři dostanou svůj díl
Nevýhody – například u některých předobjednaných her dostanete klíč až v den vydání

 

3) Cenu neřeším – ať dostane Paradox, co nejvíc!

V tom případě využijte jejich Paradox webshop, kde dostane Paradox nejvíce procent ze zaplacené částky (daň + několik procent Steamu; pokud hru koupíte přímo na Steamu, tak tam má Steam větší procenta; to ale pravděpodobně neplatí při akcích, protože tam se nejspíš nějakým způsobem jednotlivé zisky mění). Všechno na Paradox webshopu jsou klíče do Steamu. Takže pokud chcete Paradox podpořit, tak tohle je nejlepší způsob. Jen nevím dle čeho si obchod vybírá měnu – někdy mi zvolí libry, někdy dolary… Přepnout si měnu můžete jednoduše změnou url adresy viz. níže.

*https://store.digitalriver.com/store?Action=DisplayPage&Locale=en_GB&SiteID=paradox&id=QuickBuyCartPage

vs

*https://shop.paradoxplaza.com/store?Action=DisplayPage&Locale=en_US&SiteID=paradox&id=QuickBuyCartPage