MotE – Přehled mocností – část I.

V dnešním článku si představíme první dva státy z  hlavní osmičky mocností ve hře March of the Eagles – Francii a Rakousko. Ke každému státu přidáme pár čísel, zhodnotíme vhodnou strategii a nakonec přidáme několik tipů jak do SP tak MP.


 

Francie

Armáda 440k (z toho 90k garrison)
Lodě 30
Manpower 136k; měsíční přírůstek 10,5k

Nejdůležitější stát ve hře, jenž má na začátku hry nejsilnější postavení díky nejpočetnější armádě, nejkvalitnějším technologiím, nejlepším vojevůdcům a pořádné zásobě manpoweru. Vynikající stát pro první hru, protože si můžete dovolit chybovat a hra vám to promine. Naopak v multiplayeru je hrát za Francii docela výzva. Multiplayer totiž motivuje hráče strhnout do „king of the hill“ scénáře. A jelikož je na začátku nejsilnější právě Francie, tak se hra celkem pravidelně dostává do situace všichni proti Francii.

FR01

Francie má hned od začátku na své straně několik spojenců. Mezi ty důležitější patří Španělsko, Nizozemí a italské státečky jenž kontrolují několik vašich vítězných bodů.

FR02

Francie začíná hru s jasným technologickým náskokem. Kromě toho patří francouzské národní idee k tomu úplně nejlepšímu ve hře. Například +50% útoku gardových jednotek je naprosto devastující idea jenž bude vaše nepřátele dohánět k šílenství.

FR03

Dávat tipy k dominanci v singleplayeru je zbytečnost. AI je pitomá jak tágo a Francie má jasnou převahu, takže hra připomíná svým průběhem hraní v godmódu. Prostě byste se museli dost snažit, aby jste byli schopni prohrát. V multiplayeru je to jiná káva. Jako absolutně nejsilnější mocnost ve hře se vás protivníci bojí a v naprosté většině případů se hra strhává do všichni proti Francii. A ač na začátku můžete mít úspěchy, tak časem se do hry zapojí war exhaustion a ostatní vás prostě utahají, protože budete mít problém všechny vaše armády proti více hráčům ukočírovat. Proto je nejlepší se z takového konfliktu vyvléct i za cenu mírných územních ztrát. Sice ztratíte pár území, ale zároveň získáte minimálně rok na budování armády. A poté si vezmete vše i s úroky zpět. 😉FR05 FR04

Rakousko

Armáda 292k (z toho 60k garrison)
Lodě 1 (transportér)
Manpower 85k; měsíční přírůstek 6,5k

Jeden z nejoblíbenějších států v multiplayeru. Nejspíše proto, že je v centru všeho dění. To je ale zároveň i velká nevýhoda, protože má potencionální nepřátele všude kolem. Pokud nechcete rychle skončit, tak musíte být politicky aktivní a zajistit si opravdové spojence. Počítejte s tím, že po vás zcela jistě půjde Turek. Po obsazení Egypta potažmo severní Afriky nemá totiž příliš na výběr. Rusko nebo Rakousko. Přičemž v Rakousku má velkou fůru vítězných bodů, takže výběr je docela jednoduchý… Další věcí kterou nesmíte podcenit je loďstvo. Potažmo díky absenci admirálů si musíte zajistit spojenectví se státem, který má slušné loďstvo a bude vaše pobřeží bránit. Proč? Protože pokud některému státu blokujete přístav, tak má mírnou penalizaci. A když mu blokujete všechny přístavy, tak dostává pěkně brutální penalizaci do war exhaustion jenž se projeví všude a může vás snadno poslat do kolen… Tohle je taková rakouská Achillova pata.

RAK01

V technologiích jsou nejdůležitější národní idee na manpower. S nimi byste měli mít ohromný příjem manpoweru jemuž mohou v době míru konkurovat jen Rusové.

RAK02Tipy na dominanci jsou v tomto případě znovu poměrně  zbytečné, protože se dá říct, že každá hra je svým způsobem unikátní a vy můžete jít do všech směrů a spolčit se doslova s každým. Dobré je vyhnout se brzkému střetu s Francií jejíž armády jsou na začátku schopny ty vaše naprosto vymazat. Mějte na paměti, že pro Rusy nejste z pohledu vítězných bodů příliš zajímavý. Nejlepší cesta je následující – počkat na situaci všichni proti Francii. Vyhlásit na oko Francii válku (ale nevstupovat do protifrancouzské koalice!) ale zároveň být domluvený s Francouzem, že žádné vojenské akce nebudou. Tento postup vyhovuje zdánlivě všem. Rusové a Angličané jsou šťastni, že jste na „jejich straně“, Francouz je spokojen kvůli tomu, že se může koncentrovat na ostatní a vy jako Rakušan jste happy kvůli tomu, že v této situaci vám Turek prakticky s jistotou vyhlašuje válku, kde nemá šanci uspět. Až se vypořádáte s Turkem, tak si můžete vybrat na kterou stranu se postavíte. Buď zahájíte ofenzivu na nepřipraveného Francouze nebo s ním uzavřete mír a něco si utrhnete z druhé strany. Takto se v MP Rakousko hraje poměrně často. Zároveň to je hlavní problém, protože zkušenější hráči právě tento postup očekávají 😉

RAK03RAK04

Pokud vás hra zaujala, tak se určitě přijďte podívat k nám na fórum. Hra nemá sice svojí sekci, takže ji hledejte v sekci „jiné hry“. Do této sekce fóra ovšem potřebujete registraci, ale nebojte ta je rychlá a bezbolestná.