O Europa Universalis III

Výrobce: Paradox Interactive
Datum vydání: Leden 2007
Doporučená konfigurace: CPU 1500, 512MB RAM, 64MB grafická karta
Multiplayer: Ano 1 až 32 hráči

Pokračování úspěšné série EU vyšlo v lednu 2007 a hned vzbudilo pozornost především svými odlišnostmi od předchozích dvou dílů. Zatímco ještě EU2 se opírala o historický determinismus a hráč mohl počítat s historickými eventy, které silně ovlivňovaly hru (a mnohdy samozřejmě zvýhodňovaly či znevýhodňovaly určité země), v EU3 se k velké nelibosti konzervativní části hráčské komunity tvůrci hry rozloučili s historickými eventy a ponechali vývoj hry zcela v rukou náhody a herních principů. Historie tak končí v okamžiku, kdy odstartujete hru. Ačkoliv to vypadá na první pohled hrozivě, autoři do hry rafinovaně implementovali systém vývojových eventů, které reagují na situaci ve hře a spouštějí se podle momentální situace. Nečekají vás už tedy smutné chvíle jako v EU2, kdy jste měli např. skvěle rozjetý Řád německých rytířů a pak bohužel přišla reformace a s ní i likvidační eventy, které z vašeho skvěle organizovaného a vojensky veleúspěšného Řádu učinily politickou trosku vhodnou tak leda jako cílové místo pro mezinárodní humanitární pomoc. V EU3 vás také čekají těžká a složitá období, nicméně bez okovů historického determinismu se vás bude dýchat volněji. Hráči si na nové možnosti EU3 rychle zvykli a hra získala řadu nových fanoušků. Pro konzervativní hráče je tady stále skvělá EU2, takže mohou být všichni spokojeni. Touhu hráčů hrát historicky přesnější a realističtější hru pak naplňují různé modifikace, o kterých je řeč v sekci Mody.

Shrňme si tedy základní informace o EU3:

– Hráč si může vybrat KTERÝKOLIV stát a zahrát si za něj kdykoliv v období 1453 – 1789 (datadisk Napoleon´s Ambition posouvá časovou hranici až do 1821).
– Správa a budování státu je velmi pružné. Záleží jen na hráči, jakou si zvolí formu vlády, vnitřní a obchodní politiku, náboženství atp.
– Hráč může do svých služeb povolat nejrůznější poradce, kteří mu pomohou s rozvojem země ve specializovaných oblastech.
– Většinu času hráč tráví na hezké 3D mapě s více než 1700 provinciemi a vodními oblastmi.
– K dispozici je několik desítek historických druhů jednotek, které se mění v závislosti na technologickém vývoji a kulturní oblasti dané země.

Půl roku po vydání EU3 vyšel potěšující datadisk Napoleon´s Ambition, který posunul herní dobu až do roku 1821 a přidal řadu nových možností. Po nainstalování NA se tak nejen můžete těšit z vylepšeného herního rozhraní, ale vychutnat si i přesouvání vlastního hlavního města nebo zakládání a rušení obchodních center. Konečně se vrátila i vylepšená funkce z EU2, a to je automatické posílání obchodníků do několika obchodních středisek najednou v závislosti na nastavené prioritě.

Autor: Princ Evžen Savojský