Stellaris – Systém výzkumu – Deník č.11

Dnes budu hovořit o technologiích ve Stellaris. Pokud jste sledovali pozorně předchozí deníky, asi už tušíte základy. Existují tři odvětví technologického výzkumu – fyzika, společenské vědy, inženýrství. Každá má své vlastní technologie a výzkumné oddělení, které vede postava vědce. Naráz tak zkoumáte tři technologie.

Stellaris - 011a

Přál bych si, aby každá hra Stellaris byla jiná. Proto hra nemá žádný technologický strom v pravém slova smyslu. Namísto toho pokaždé, když dokončíte výzkum, máte několik (napůl) náhodných variant, kam dál. Je to jako, když si táhnete tři karty z balíčku. Vyberete si jednu, dvě vrátíte zpět a zamícháte. Míchání ovšem není zcela náhodné. Balíček je trošku nafixlován. Na začátku je tak velmi pravděpodobné, že dostanete důležité základní technologie. Na pozadí míchání balíčku se mísí étos říše, rysy vědce a technologie, které již máte – z toho pak vzejde vaše další nabídka. Výsledkem je tak zamotaný, náhodný, nejistý a skrytý technologický „strom“.

Některé technologie jsou považovány za vzácné nebo velmi vzácné. Poznáte to podle označení tecnologie. Když si je nevezmete, může se stát, že je znovu nikdy neuvidíte. Existují pak i kartičky technologií ležící mimo balíček (výborná metafory, ty karty!), nalézt je můžete při zvláštních projektech (zkoumání anomálií, vraků…).

Samozřejmě je jen omezené množství technologií, které můžete vyzkoumat. Nakonec tak budete mít většinu technologií. Aby ale byla hra zajímavá i při delším hraní, máme i procedurálně generované „vylepšovací“ technologie. Například může existovat technologie, která maličko posílí všechny lasery. Tyto generované technologie jsou něco jako „budoucí technologie“ z Civilizace. Narozdíl od nich je ale začnete dostávat v nabídkách ještě předtím, než vám dojdou běžné technologie.

Stellaris - 011b

Jako v každé podobné hře, i ve Stellaris jsou technologie postupně dražší. Nemůžete tedy zanedbávat výstavbu laboratoří a výzkumných stanic. Hrozí vám, že zůstanete pozadu (produkce minerálů a energie je sice lákavá, ale nezapomínejte!).

Henrik Farhaeus (Přeložil Ileanos)