Stellaris – Vesmírné přístavy a vzácné suroviny – Deník č.10

Dobré zprávy vespolek! Jsme zpět a s námi i další vývojářský deník! Tentokrát se budeme bavit o vesmírných přístavech.

Vesmírné přístavy jsou permanentní stavby budované mimo planety. V závislosti na své velikosti mohou hostit posádky o tisících mužích. Jedná se také o hlavní bod pro cokoliv, co se má pohybovat okolo planety. Jde i o přirozené centrum mezihvězdného obchodu a produkce. V každém konfliktu jsou vesmírné přístavy zásadním strategickým bodem. Vesmírné přístavy také budují všechny lodě od nejmenších vědeckých plavidel po obří bitevní lodě. Jelikož je přístav příliš velký, aby ho stavěla konstrukční loď, buduje ho přímo celá planeta. Když je pak dokončen, poskytuje planetě obranu a schopnost opravovat i vyrábět lodě. Přístavy začínají malé a rozšiřovány jsou postupně. Maximálně je lze vylepšit pětkrát. Každé vylepšení stanici posiluje a umožňuje stavět větší lodě. Zároveň při každém vylepšení instalujete jeden podpůrný modul.

Stellaris - 010a

Moduly jsou vylepšení stanic, které umožňují jejich specializaci. Některé moduly jsou pak dostupné jen civilizacím s určitým étosem či technologií. Efekt modulů je různý. Může jít zkrátka o vylepšení obrany (silnější trup, stíhací eskadry…), podpořit hospodářství (hydroponické farmy na jídlo, solární panely na energii) nebo podporovat lodě (ubikace posádky snižující údržbu zadokovaných lodí. Konečně mohou stanice také zajistit využívání vzácných sutovin. To vše ale samozřejmě něco stojí. Plně vylepšený vesmírný přístav je pak obrovskou investicí a ztratit ho může být velká rána.

Vzácné suroviny jsou jakýmikoliv surovinami, které vykazují abnormální nebo užitečné vlastnosti. Jejich využití může být všemožné. Mohou přinášet bohatství, být ničivé… Mnohdy mají více vlastností a záleží na Vás, jak je využijete. Plyn Engos například může buďto vylepšit motory vesmírných lodí nebo může být vypouštěn do atmosféry a uklidňovat populaci planety. Když pak nějakou surovinu ovládnete, můžete s ní za výhodných podmínek obchodovat. Pro mírově orientovanou říši to bude cenná komodita v obchodu, pro válečníky pak prostředek k ovládnutí galaxie.

Stellaris - 010b

Snažíme se, aby byly přístavy něco, co hráči mohou upravovat podle svého herního stylu. Buďto budou pomáhat se slabšími vlastnostmi Vaší říše, nebo dále posilovat ty silné. Rozhodnutí, jaké moduly stavět, pak bude ovlivňovat i planeta, ke které stanice patří. Roli samozřejmě sehraje i otázka, jak daleko je stanice od nepřítele.

Vzácné suroviny pak mají do hry přinést napětí a další zdroj moci. Již jsme viděli hráče, kteří svou herní strategií přizpůsobují nalezeným surovinám ale i další, kteří se snaží určitou surovinu kontrolovat a maximálně z ní těžit. Jiní zkrátka berou vše, co jim přijde do ruky a užívají suroviny volněji. Suroviny pak také přinášejí jednu otázku – proč riskovat nejistou válku, když můžete obě strany zásobovat ničivými prostředky a vydělat?

Jormungandr (Přeložil Ileanos)