Úvod do Crusader Kings II

Crusader Kings II bych se nebál označit za věrný simulátor středověkého života. Vyberete si jednoho ze stovek, ba i tisíců, evropských vládců a za něj poté několik let hrajete. Proč několik let? Protože s přibývajícími roky ve hře přibývají roky i vládcům. Je tedy logické, že se jednoho dne odporoučí k pánu. Poté hra pokračuje za jeho následníka. Pakliže vaše dynastie nemá žádného mužského následníka, hra končí.

hispánie bez Itálie

Ke dvorům středověkých vládců, ať už to byli králové, či jen obyčejní vévodové, patřily intriky. A těch si ve hře užijete až do sytosti. Potřebujete se zbavit nepohodlného člena dynastie? Pošlete na něj vraha a doufejte, že nebude odhalen. Chcete získat titul krále sousedního království? Provdejte tam svého následníka a zbavte se ostatních kandidátů na královský trůn. Pokud si chcete být jistí, že se vše podaří, měli byste mít dobrého špehmistra.

Špehmistr je jeden z pěti členů tzv. rady. Do ní patří ještě kancléř, primas, maršál a stevard, který se stará o ekonomiku. Do rady můžete libovolně jmenovat vazaly a členy dvora. Ale pokud je z rady vyhodíte, nebudou příliš štastní…

Důležitou částí hry je válka. Věřte mi, že se jí v této hře nevyhnete, a je celkem jedno, jestli válku povedete vy, nebo váš nepřítel. K válce samozřejmě budete potřebovat nějaký důvod. Můžete vyslat kancléře do provincie, na kterou si brousíte zuby, aby vypracoval nárok, což ale mnohdy trvá velmi dlouho. Nebo můžete napadnout bezvěrce, což vám umožní „svatá válka“. Ty může vyhlašovat i papež, a v takovém případě jde o křížovou výpravu. K válčení je potřeba armáda, kterou povoláte z vašich provincií a provincií vazalů. Musíte brát ohled na maximální počet jednotek povolaného vojska, který můžete zvýšit stavbou speciálních budov ve vašich městech. Může se stát, že nebudete moct povolat dostatek vojáků. V takových chvílích se hodí žoldnéři, kteří vás však budou měsíčně stát peníze. Pokud se dostanete do záporných hodnot, žoldnéři se mohou vrátit domů. Nebo se vzbouří a napadnou vaše državy…

Válce mnohdy předchází neúspěšné pokusy o diplomacii. Zde máte mnoho možností. S vazaly můžete zlepšit vztahy například zasláním drobného peněžního obnosu, či udělením zvláštního titulu. Ale novými državami také nepohrdnou. Také může uzavírat sňatky a zásnuby, či dát vychovávat kterékoliv ze svých dětí. Pokud budete chtít, můžete také darovat nezávislost některému ze svých vazalů.

Ještě musím zmínit technologie. Ty nemůžete zkoumat sami od sebe, můžete se jen zaměřit na specifickou technologii, čímž trochu urychlíte její výzkum. No, „výzkum“ asi není příliš vhodné slovo, protože se tak děje přirozeně. Technologie se samovolně šíří po celé Evropě z provincie do provincie, tak, jak se to ve středověku opravdu dělo.

Doufám, že vám článek pomohl se základními mechanikami této komplikované, ale velmi kvalitní hry. Příště vám povím něco o DLC a rozšířeních, která pro tuto hru vyšla.