Victoria II + A House Divided – Recenze

Victoria II

Zdravím vás u mojí 1. Recenze na hru Victoria 2 bude to i takové seznámení s hrou.

Oč běží?

Hra Victoria II je strategická hra od Paradox Interactive vydaná v roce 2010. Zavede vás do Victoriánské éry (1836-1936) chopíte se jednoho z mnoha  národů té doby od Britského Impéria po Sokoto v Africe a projdete s ním 100 let.Hra je „věrným“ politickým simulátorem té doby.Můžete se těšit až se váš národ z dob absolutistické monarchie pomalu nebo pomocí revoluce rychle mění na Demokratický stát 20.století.

Vojenství

Tato hra nemá zrovna hlavní cíl zpracování  války,takže válek se samozřejmě dočkáte a bude jích mnoho ale jak už to bývá u strategií od Paradoxu jedná se spíše o to,která armáda má početní převahu,ale nezoufejte války jsou přesto vcelku zábavné takže můžete postupně sledovat jak vaše impérium roste a vzkvétá.Takže od vojenství nemůžet nic moc čekat maximálně stavět vámi zvolené jednotky a zkoumat ve výzkumu např. vyvinutí 1.tanků nebo letadel.

 

V2_2

Výzkum

Ve výzkumu zkoumáte věci technické např. vlaky,letadla,nové továrny. Či „filosofické“ jako např Nacionalismus a Imperialismus a další. Všechny výzkumy vám dají nějakou výhodu např. kratší výstavba lodí ,lepší organizace armáda atd..

Diplomacie

Diplomacie je na tom trošku hůře uvítal bych více možností např.darovat území spojenci a občas se jiné státy chovají dost nelogicky.

Eventy

Ve hře vás čeká spoustu eventů a náhodných situací od občanské války v Americe po uchvácení moci nějakou radikální stranou v jiném státě.Občas jsou náhodné události hodně komické ,ale jsou pokaždé jiné a nemusejí se ani objevit což je velká záruka znovuhratelnosti.

Politika

Politika je hlavním tahákem celé Victorie.Každý stát má ze začátku 3 politické strany – konzervativce,liberály,reakcionáře.Postupně ve hře přibýbají nové strany od Socialistu po Komunisty až Fašisty.Tyto strany mají vlastní politický program a ty extrémistické se nebojí chopit zbraní a začít vládnout sami pro sebe.Samozřejmě vás čeká spoustu reforem od zdravotnictví po formu voleb,cenzura tisku a další. Každé období vás čekají volby pokud nejste absolutistický stát kde hájíte zrovna vládnoucí stranu.Proto je politka to nejzábavnější na celé Victorii II.

Celkově bych Victorii hodnotil velice kladně dokáže zabavit na dlouhé chvíle,když máte chuť stát se státníkem.AI jiných států občas hapruje ,ale není to nic hrozného.Ukázka té doby je úžasná a připadáte si že opravdu vládnete.Zamrzí nepřítomnost 1.Světové války což se mi zdá jako velká škoda.Ale teď se pojďme kouknout na její datadisk A House Divided

A House Divided

images

A House Divided je 1.datadisk na Victorii II. Nabízí nový scénář v roce 1861 a soustředí se hlavně na Americkou občanskou válku,ale i tak nabízí spoustu nových eventů a jiných věcí pro standartní hru v roce 1836.Nabízí nové reformy např.o školství.Mapa se trošku pozměnila a je historicky přesnější,pohyb po mapě je mnohem lepší a není těžkopádný.A dalších spoustu malých vylepšení hry,které jí dělají mnohem mnohem zábavnější.A House Divided rozhodně stojí za pořízení.Hodně vylepšuje standartní hru a bez něj už ani ránu.

 

 

 

 

Celou hru Victoria II rozhodně doporučuji vyzkoušet budete příjemně překvapeni hra je ze začátku sice trošku těžší na pochopení ale brzo se do toho dá dostat . 😉

Doufám že se vám článek a aspoň trochu líbil a „uvidíme“ se u dalšího článku o nově připravovaném datadisku Hearts Of Darkness.