… ale co ty staré hry?

Společnost Paradox Interactive existuje už mnoho let a za tu dobu samozřejmě vydala mnoho her. Europa Universalis 3 a 4, Crusader Kings 2, a Hearts of Iron 3 zná snad každý. Ale co ty ostatní hry? Vyráběl Paradox jen tyto profláklé herní série?

Vše začalo u švédské společnosti Target Games. Tato společnost se zabývala výrobou stolních her a také například překladem gamebooků do švédštiny. Firma byla založena v roce 1980 a zanikla roku 1999. V rámci Target Games existovalo mnoho různých skupin a jednou z nich byl i předchůdce dnešního Paradoxu. V roce 1997 vyšla hra Svea Rike, na které pracovala právě tato skupina. Svea Rike byla původně stolní hra a toto byla její počítačová verze. Hra obsahovala některé z mechanik, jež se později objevily i v sérii Europa Universalis, a dala by se tak považovat za jejího předchůdce. Vyšla však pouze ve Švédsku. To je pochopitelné, protože se odehrávala na území Skandinávie. O dva roky později, když Target Games ještě existoval, vyšel druhý díl, jenž byl opět vydán společností Levande böcker.

 

Svea Rike 2

 

Jak už bylo řečeno, společnost Target Games zanikla v roce 1999. Byla rozdělena na dvě nové firmy – Paradox Entertainment a Paradox Interactive, přičemž PI přímo spadalo pod PE. Dnes už tomu tak není a obě firmy se věnují něčemu jinému. První hrou studia Paradox Interactive byla Svea Rike 3, vydána roku 2000. Tato hra se o tři roky později dostala i na světový trh pod názvem Europa Universalis: Crown of the North (původně se sérií EU neměla nic společného).

 

Roku 2000 vyšla ještě jedna důležitá hra, a to hra jménem Europa Universalis. Tento název už všichni určitě znáte. Původně šlo o francouzskou stolní hru, která byla, stejně jako Svea Rike, převedena do podoby počítačové hry. Dalo by se říct, že na tuto hru už dějiny zapomněly, neboť nikde není k nalezení ani jeden jediný obrázek. Víme jen to, že se odehrávala mezi lety 1492 a 1792, a že obsahovala mnoho herních mechanik, na kterých pak stavěly ostatní díly série. Zajímavostí je, že v této hře šlo v různých scénářích hrát jen za jeden ze sedmi národů, přičemž v každém scénáři byla jiná sestava. Hra byla úspěšná, což, kromě samotné série Europa Universalis, umožnilo vznik také dalších oblíbených sérií, jmenovitě Victoria, Crusader Kings, a Hearts of Iron.

 

EU obal

 

Poslední hrou, u které se zastavím, je hra Two Thrones, která vyšla roku 2004. Šlo o pokračování hry Crown of the North a hrála se tak skoro stejně. Tato hra se však odehrávala během stoleté války ve Francii a Anglii a pokrývala období celkem 153 let.

 

Další hry, které Paradox vydal v první polovině minulého desetiletí, už rozhodně nejsou neznámé, a psát o nich by tak bylo nejspíš zbytečné.